Сімейна
стоматологія

м. Одеса
вул. Ільфа та Петрова, 43/1

Пн - Сб: з 9:00 до 18:00

Нд: Вихідний


Больовий синдром - сигнал, який вказує на наявність проблеми. Часом такі відчуття доставляють лише легкий дискомфорт. Але коли болить зуб, терпіти практично неможливо. Тому слід негайно звернутися до стоматолога. Адже причиною нездужання може бути як підвищена чутливість або пульпіт, так і більш серйозні захворювання.

Чому болить зуб: основні причини

Виникнення больового синдрому - поширений симптом стоматологічних захворювань. Найчастіше, дискомфорт викликають хвороботворні бактерії. Проникаючи в пульпу або вражаючи м'які тканини, вони запускають запальний процес. Це супроводжується болем. Хвороби ротової порожнини швидко прогресують. Тому важливо вчасно починати лікування.

Найбільш поширені причини больового синдрому:

 • гіперестезія;
 • глибокий карієс;
 • пульпіт;
 • періодонтит;
 • альвеоліт.

Кожне захворювання супроводжується специфічною симптоматикою, і вимагає більш детального розгляду.

Пацієнту на замітку: також дискомфорт з'являється при запаленні ясен, прорізуванні і при стоматитах. При цьому неприємні відчуття менш різкі, з тенденцією до посилення при попаданні води і їжі в рот. Розпізнати запалення м'яких тканин можна по появі характерних отечностей, виразок і почервоніння.

Гіперстезія або підвищена чутливість

Часто болить зуб від холодного і гарячого, солодкого і кислого. При цьому дискомфорт зникає, як-тільки припиняється дія подразника. Такі симптоми вказують на гиперестезию або підвищену чутливість.

Причина криється в специфічному будові емалі. Іноді вона стоншується, що призводить до відкриття мікроскопічних каналів в дентині. Тому пульпа втрачає захист від зовнішніх факторів. Через це і болить зуб.

Вирішити проблему допоможе досвідчений стоматолог. Доктор проведе огляд, усуне дефекти, і вибере оптимальну тактику лікування. Найчастіше, це призначення спеціальної зубної пасти, нанесення ремінералізуючих препаратів і закріплює лаку з подальшим іонофорезом, а також виготовлення насадок-кап.

Глибокий карієс

Це бактеріальне захворювання, що супроводжується ураженням і демінералізацією дентину. Процес прогресує, що призводить до розвитку пульпіту. При глибокому карієсі біль досить специфічна. Вона виникає в таких ситуаціях:

 • на холодне і гаряче;
 • на кисле і солодке;
 • при попаданні шматочків їжі в каріозну порожнину.

Також запідозрити карієс варто, коли болить зуб при натисненні або при надкусиваніі твердої їжі. Не варто недооцінювати таку ознаку або списувати його на випадковість. Особливо, якщо візуальних проблем в ротовій порожнині немає.

Глибокий карієс швидко розвивається, і ускладнюється пульпітом. Також хвороботворні бактерії можуть вражати вже запломбовані ділянки. Тому неозброєним поглядом побачити вогнище інфекції проблематично.

Важливо: відрізнити каріозну біль від підвищення чутливості нескладно. Адже дискомфорт зникає відразу. При карієсі неприємні відчуття турбують протягом декількох хвилин після усунення подразника.

Пульпіт

Про те, що процес дійшов до чутливих тканин і торкнувся нерв, розкажуть такі симптоми:

 • біль виникає спонтанно, без видимих ​​причин;
 • неприємні відчуття з'являються нападами;
 • можлива іррадіація в скроневу область або в вухо.

При пульпіті біль досить сильна. Вона легко змінює інтенсивність: від гострої до ниючий.

Вас турбує зубний біль? Цікавлять основні причини та види зубного болю? Яку першу допомогу можна надати при зубному болю? Рекомендуємо не затягувати до візиту до лікаря-стоматолога, а запишіться на прийом прямо зараз.

Періодонтит

Це неминуче ускладнення нелікованого доктором пульпіту. Запалення виходить за порожнину зуба і поширюється на навколишні тканини. При цьому з'являється постійний ниючий біль, що підсилюється під дією будь-яких подразників.

Періодонтит небезпечний ускладненнями. Процес часто супроводжується формуванням кіст і абсцесів. Також існує ризик поширення запалення на кісткову тканину щелепи.

Альвеоліт

Це поширене ускладнення після резекції, що вражає м'які тканини. Альвеоліт можуть викликати такі чинники:

 • інтенсивне полоскання після видалення, і вимивання згустку крові з лунки;
 • порушення гігієни порожнини рота;
 • неповне видалення, наявність залишків кореня в яснах;
 • відмова від антибактеріального лікування, яке призначив стоматолог-хірург.

Важливо: хворобливість і припухлість в області лунки після видалення може бути нормою. Адже резекція супроводжується травмуванням м'яких тканин. Якщо ж дискомфорт зникає через 1-4 дня, варто звернутися до стоматолога.

Альвеоліт супроводжується запаленням ясен в області видаленого зуба. Через це з'являються постійні пульсуючі болі різної інтенсивності. Такий стан вимагає термінового лікування.

Болить зуб після лікування

Глибокий карієс і пульпіт - неприємні захворювання, що вимагають санації. Після усунення уражених ділянок і нерва (при необхідності), стоматолог знезаражує порожнину і закриває її пломбою.

Але як бути, якщо з'явився біль в зубі після пломбування? Виділяють такі причини:

 1. Природне загоєння. Після лікування глибокого карієсу без видалення нерва можливий залишковий дискомфорт, який проходить через 1-3 дні. Це характерно, коли карієс підійшов надто близько до пульпи.
 2. Видалення нерва. Вірогідні залишкові болі, що також вважається варіантом норми. Вони самостійно зникають через 1-3 дні.
 3. Помилка стоматолога. При неповному видаленні нерва або недолікований карієсі біль наростає. Відчуття різкі, супроводжуються пульсацією.

Важливо: фізіологічна біль при загоєнні не сильно турбує. Вона легко усувається знеболюючими, і поступово знижує інтенсивність. Якщо неприємні відчуття посилюються, варто негайно повідомити про це стоматолога.

Види зубного болю

Характер неприємних відчуттів важливий при постановці діагнозу. Тому на прийомі доктор обов'язково уточнить характер симптоматики. Виділяють такі типи больового синдрому:

 1. Ниючий. Це характерно для запалення ясен і періодонтиту.
 2. Гострий. Сильний больовий синдром вказує на наявність глибокого карієсу або пульпіту. Також інтенсивний дискомфорт з'являється при підвищеній чутливості.
 3. Пульсуючий. Це симптом гострого запального процесу в м'яких тканинах. Зазвичай такі відчуття супроводжують ускладнений періодонтит і прорізування зубів мудрості. Пульсуючий біль нерідко виникає після видалення.

Також можлива поява дискомфорту при впливі факторів-провокаторів. Якщо неприємні відчуття проходять відразу після усунення подразника - це симптом гиперестезии.

Болить зуб на холодне і гаряче, кисле і солодке

У таких ситуаціях больовий синдром вказує на 3 проблеми:

 1. Підвищена чутливість. Неприємні відчуття з'являються відразу, і зникають після усунення подразника.
 2. Глибокий карієс. Дискомфорт виникає через кілька секунд після початку дії дратівної фактора. Нездужання зазвичай триває протягом 1-5 хвилин, після усунення провокуючого фактора.
 3. Пульпіт. Біль сильний. Відчуття не зникають, після усунення подразника.

Про особливості больового синдрому варто повідомити лікаря.

Болить зуб при натисканні

Це може вказувати на глибокий карієс або на розвиток інфекції під пломбою. Така ознака вимагає консультації у стоматолога, і проведення апаратної діагностики.

Болить зуб без нерва або після лікування

У процесі механічного усунення зруйнованих і пошкоджених тканин, залишаються незначні запалені ділянки. Це нормальна фізіологічна реакція організму на втручання. Якщо болить зуб без нерва в перші 1-3 дні після лікування - це норма.

Важливо:якщо больовий синдром з'явився через кілька діб і навіть тижнів після терапії, негайно повідомте про це стоматолога. Це говорить про розвиток бактерій в яснах у верхівки кореня. Таке ускладнення вимагає термінового лікування.

Перша допомога

Захворювання ротової порожнини вимагають професійного лікування. Тому, якщо болить зуб, слід негайно звернутися до стоматолога. У домашніх умовах позбутися від проблеми не вийде. Але ви можете тимчасово усунути неприємні відчуття, прийнявши відповідні знеболюючі: Ібупрофен, Гофен, Солпадеїн і т. д.

Важливо: систематичне вживання медикаментів погіршує стан. Таблетки неминуче потрапляють в інфіковану порожнину, прискорюючи руйнівні процеси. Тому при появі болю, обов'язково звертайтеся до стоматолога.

+
Залишіть
свої контакти
+
Залишіть
свої контакти