Більшість батьків вважають, що лікувати молочні зуби дітям не обов'язково, оскільки вони все одно згодом зміняться. До того ж багато хто вважає, що візити до стоматолога тільки порушить незміцнілу психіку дитини. Але такий підхід до здоров'я зубів малюка зовсім не правильний.
Просимо звернути Вашу увагу, що здоров'я постійних зубів дуже залежить від здоров'я молочних. Правда в тому, що хворий молочний зуб може поширити інфекцію не тільки на сусідні здорові молочні, але й заразити постійні, що ще не з'явилися, в результаті чого вони з'являються вже хворими. Тому важливо регулярно, двічі на рік, водити дитину на огляд до лікаря-стоматолога та за найменших проблем починати лікування. На перший огляд радимо записати дитину одразу після прорізування зубів.
Карієс у дітей - причини
Існує така думка, що хвороби зубів у дітей починаються через їхню сильну любов до солодощів. І для того, щоб зуби у дітей не хворіли, необхідно зменшити кількість смаколиків або зовсім припинити їх споживання. Але солодке – це лише одна з багатьох причин, які можуть викликати карієс.
Щойно зубки у малюка прорізалися – їм необхідний повноцінний догляд. Якщо їх не доглядати, поверхня зубів дуже швидко покриється нальотом, у якому міститься величезна кількість патогенних бактерій, саме вони й руйнують емаль. Тим більше, молочні зуби не такі міцні, як дорослі і набагато швидше зазнають карієсу.
Негативно позначитись на формуванні емалі може навіть куріння мами під час вагітності, споживання нею деяких ліків, а також хвороби. Також слід враховувати один дуже важливий фактор – спадковість.
Протягом перших двох років життя малюка цілісність емалі часто псується через використання різних ліків. Каріозні процеси здатні розвитися при зниженій концентрації кальцію та фтору в їжі.
Найчастіша проблема у дітей – це пляшковий карієс. Він проявляється через те, що дитині протягом тривалого часу дають пити солодкі напої з пляшки.
Лікарі ділять карієс на два типи, залежно від моменту його виникнення.
Первинний. Якщо карієс з'явився у дитини вперше.
Вторинний. Карієс з'явився вдруге на зубі, який вже лікували. Якщо хвороба виявилась під пломбою, такий процес називають внутрішнім.
Симптоми карієсу у дітей
Для того, щоб зберегти зуби дитини здоровими та сильними, а прикус був правильний, важливо при найменших симптомах йти до стоматолога. Про симптоми карієсу розповімо далі:
- Плями на емалі. Стадія плями - це початкова фаза карієсу, коли емаль покривається світлими плямами і не дає неприємних відчуттів. Однак, якщо відкладати лікування плями починають швидко темніти та іноді можуть з'явитися чорні ділянки.
- Поверхневий карієс – це стадія, коли у зубі утворюється світла чи темна каріозна порожнина. У цій стадії дитині може бути неприємно їсти солодку чи кислу їжу.
- Біль. При наступній стадії дитина починає відчувати неприємні відчуття при вживанні холодної чи гарячої їжі. У порожнині зуба можна побачити дірочку середнього розміру, вона проникає в дентин, і в ній накопичуються шматочки їжі, через що хворобливі відчуття лише посилюються, а з рота можна відчути неприємний запах. При переході карієсу в наступну стадію «дірка» збільшується в розмірах, а болі значно посилюються і часто стають нестерпними. Іноді у дітей можуть виявитися загальні симптоми: висока температура, нудота і сильна слабкість.
Карієс у дітей це серйозна проблема, яка впливає на якість постійних зубів! Не відкладайте, запишіться до лікаря-стоматолога на прийом прямо зараз.
Які особливості у дитячого карієсу?
Симптоми карієсу молочних зубів дуже схожі з симптомом карієсу постійних зубів, однак є і відмінності:
- Карієс у дітей розвивається швидше через те, що рівень мінералізації молочних зубів значно нижчий, ніж у постійних;
- Дітки досить часто хворіють, що негативно впливає не лише на загальний стан, а й на зубощелепну систему;
- Досить часто лікарі знаходять у дітей множинний карієс, а у дорослих зазвичай руйнується одиничний зуб;
- Такі типи карієсу, як площинний та кільцеподібний зустрічаються виключно на молочних зубах;
- Буває таке, що навіть якщо карієс яскраво виражений, симптоми хвороби не можуть бути виявлені.
Лікування молочних зубів
Карієс молочних зубів симптоми якого дуже схожі з симптомом карієсу постійних зубів, однак є і відмінності:
- Метод ICON. Цей метод використовують для лікування та попередження початкового карієсу. Технологія полягає в нанесенні спеціального складу на емаль, який запечатує мікропори, що утворилися в ній, тим самим зупиняючи каріозний процес. Після такої процедури, на емалі утворюється плівочка, яка гальмує розвиток та поширення інфекції. Така методика дозволяє не застосовувати механічну обробку та не завдає малюкові дискомфорту. Але важливо пам'ятати, що така методика діє тільки на початковому етапі виникнення карієсу.
- Глибоке фторування. Емаль покривають складом, у складі якого дуже висока концентрація фтору, як наслідок, такий метод зупиняє руйнування тканин зубів. До речі, цей метод використовують і на постійних зубах, але лише на початковій стадії карієсу.
- Пломбування. Якщо карієс переріс у середній чи глибокий, то лікар встановить дитині пломбу. Для того щоб встановити стоматолог пломбу для початку лікар знімає верхній шар тканини ураженого зуба вирівнюють поверхню і заповнюють порожнину спеціальним швидко застигаючим засобом. Цю процедуру необхідно провести якомога раніше, щоб карієс не проникнув у пульпу і не розвинувся пульпіт, який лікувати досить складно і довго. До того ж такі ускладнення можуть торкнутися зачатків постійних зубів, що може викликати проблеми надалі.
Профілактика карієсу
Щоб не лікувати карієс дитині найкраще рішення – це проводити регулярну профілактику. Найважливіше – навчити дитину правильної гігієни і зробити з цього гарну звичку, постаратися вживати якнайменше або зовсім обмежити дитину від простих вуглеводів, регулярний огляд стоматолога та регулярне фторування зубів – все це є дуже простими умовами для здоров'я зубів не тільки у дітей, але та у дорослих.