Сімейна
стоматологія

м. Одеса
вул. Ільфа та Петрова, 43/1

Пн - Сб: з 9:00 до 18:00

Нд: Вихідний


Усі лікарі, перш ніж почати лікування свого пацієнта, повинні спочатку встановити, в чому полягає особливість перебігу захворювання. Те саме роблять і стоматологи. У цій статті ми детально розповімо, яким буває карієс, про види і класифікації карієсу, а також спробуємо розібратися, що таке карієс між зубами, карієс передніх зубів і вторинний карієс.

Види та класифікація карієсу

Що таке класифікація карієсу, ким і коли вона створена?

В кінці 19 століття американський вчений Грін Блек зробив дуже важливе відкриття - першу класифікацію карієсу. Таким чином, можна виділити п'ять класів карієсу, завдяки яким сучасні стоматологи вирішують, який із методів лікування буде більш ефективним у конкретному випадку. Зараз ця класифікація трохи змінена, і на даний момент можна виділити шість класів, і всі вони допомагають стандартизувати лікування захворювання.

Якщо ви виявили у себе карієс, терміново запишіться до нас на прийом. Карієс - найпоширеніше захворювання і при цьому одне з найнебезпечніших! На початкових стадіях карієс не турбує хворих, але поступово може зруйнувати весь зуб. Виявлений карієс на початковій стадії можна вилікувати швидко і без ускладнень. І найголовніше – значно дешевше, ніж занедбані випадки. Рекомендуємо не затягувати з візитом до лікаря-стоматолога. Запишіться на прийом прямо зараз.

Класифікація карієсу за Блеком

Перший клас, фісурний карієс

До них відносяться ураження, що розвиваються на поглибленнях зубів: ямки і борозенки жувальної групи зубів, рідше розвиваються на передніх зубах. Відбувається це через те, що в поглибленнях зубів залишаються шматочки їжі, а через важкий доступ слини або недостатньої гігієни розвиваються бактерії, які якраз і призводять до розвитку карієсу.

Другий клас, міжзубний карієс

Цей клас включає ураження бічних поверхонь жувальних зубів. Часто в цьому випадку доводиться лікувати відразу два зуби, так як карієс поширюється і на сусідній зуб. Як правило, цей процес протікає в прихованій формі і не помітний, коли людина розмовляє або посміхається. Ця форма карієсу найчастіше виявляється під час візиту до стоматолога і протікає в середній або глибокій формі карієсу.

Давайте розглянемо найпоширеніші симптоми:

  • якщо мова йде про передніх зубах - в дзеркалі видно, що між зубами є невелика пляма, зазвичай темніше зубної емалі;
  • може виникнути дискомфорт при вживанні холодної або гарячої їжі, подібна реакція може виникнути на кисле або солодке;
  • поява неприємного запаху з ротової порожнини;
  • відчувається дискомфорт при натисканні, відкушуванні або жуванні їжі.

Варто відзначити, що в деяких випадках карієс між зубами може протікати без яскраво виражених симптомів. Часто цей патологічний процес виявляється випадково під час планового огляду у стоматолога.

Третій клас

Сюди входять каріозні ураження бічних поверхонь передніх зубів. Карієс на центральних зубах розвивається через нерегулярну і погану гігієну. Крім того, передні зуби особливо вразливі у людей зі шкідливими звичками (куріння, вживання дуже гарячої або дуже холодної їжі, звичка гризти олівці / ручки / нігті).

8 із 10 пацієнтів під час чищення приділяють більше уваги переднім зубам, ніж жувальним. На це є дві причини:

  • зовнішній вигляд передніх зубів впливає на естетику посмішки;
  • Передні зуби легше чистити.

І, навіть враховуючи цей факт, карієс передніх зубів – поширене явище.

Як зрозуміти, що у вас карієс на передніх зубах?

Звичайно, ми не рекомендуємо займатися самодіагностикою: визначити тип і ступінь захворювання, а також вилікувати зуб можна тільки в кріслі стоматолога. При цьому в деяких випадках помітити карієс на передніх зубах можна самостійно.

  • Емаль змінює колір;
  • Дискомфорт під час прийому їжі;
  • Їжа застрягла між зубами.

Якщо ви виявили у себе карієс, терміново запишіться до нас на прийом. Карієс - найпоширеніше захворювання і при цьому одне з найнебезпечніших! На початкових стадіях карієс не турбує хворих, але поступово може зруйнувати весь зуб. Виявлений карієс на початковій стадії можна вилікувати швидко і без ускладнень. І найголовніше – значно дешевше, ніж занедбані випадки. Рекомендуємо не затягувати з візитом до лікаря-стоматолога. Запишіться на прийом прямо зараз.

Четвертий клас

До 4 класу карієсу відноситься поява каріозних порожнин на поверхні різців і іклів, яка захоплює не тільки бічний, але і ріжучий край зубів. До речі, часто такий процес відбувається через механічні пошкодження. Найскладніше в лікуванні такого карієсу – якомога точніше відновити анатомічну форму зубів, адже від цього залежить функціонування і витривалість реставрації, а також те, як зуби зімкнуться.

П'ятий ступінь, пришийковий карієс

Це самий «хитрий» вид карієсу, він вражає будь-які зуби верхньої і нижньої щелепи і найчастіше протікає безсимптомно. Такий карієс з’являється в місцях з’єднання з яснами і через це його важко діагностувати та лікувати. Крім того, його можна сплутати з пошкодженнями, не пов'язаними з карієсом (наприклад, клиноподібний дефект), в результаті - ця форма карієсу часто переростає в пульпіт і періодонтит.

Нещодавно експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я додали до цього списку шостий клас. До нього відносяться ураження, що мають нетипове розташування, наприклад, на горбках і краях жувальних зубів.

Види та класифікація карієсу

Вторинний карієс

Отже, ми ознайомилися з основними видами і класифікацією карієсу, але буває і так, що ви лікувалися, але зуб все одно потурбував. На жаль, таке буває. Поширеним ускладненням каріозного процесу є вторинний карієс, який розвивається під пломбою.

Що є причиною розвитку вторинного карієсу? Це можливо запобігти цьому ускладненню і як його лікувати? Давайте спробуємо розібратися.

Вторинний карієс – це патологічний процес, при якому уражаються здорові тканини зуба, розташовані поруч з пломбою.

Розвивається поетапно:

  • Спочатку між емаллю і пломбою утворюються мікротріщини. Причина – недотримання технології пломбування, усадка пломбувального матеріалу.
  • У ці щілини проникають бактерії. При недотриманні гігієни порожнини рота мікроорганізми активно розмножуються, виділяючи в процесі життєдіяльності кислоти, які руйнують зубну емаль і пломби.
  • Результатом цього процесу є відкол зуба або втрата пломби.

Чому розвивається вторинний карієс?

Фахівці розрізняють істинно вторинний і рецидивний карієс. Відрізнити їх практично неможливо, але слід пам'ятати, що розвиток рецидиву карієсу може бути сигналом, що вказує на лікарську помилку.

Рецидив каріозного процесу може виникнути при:

- неповне видалення уражених тканин в процесі препарування;

- порушення протоколу антисептичної обробки порожнини;

- неякісна обробка поверхні зуба в місці контакту з пломбою;

- усадка пломби через неякісність пломбувального матеріалу.

Додатковими факторами, що підвищують ризик цього ускладнення, є недостатня гігієна порожнини рота, незбалансоване харчування, бруксизм, деякі порушення прикусу, механічний або термічний вплив на пломбовані зуби.

Незважаючи на те, що винаходу Блека вже більше століття, його класифікацією продовжують користуватися сучасні стоматологи: лікують карієс і ставлять пломби. Завдяки нинішнім технологіям лікарі можуть виявити карієс на будь-якій стадії. Стоматологи клініки Vitasan рекомендують обстежитись раз на півроку, навіть незважаючи на відсутність ознак захворювання.

+
Залишіть
свої контакти
+
Залишіть
свої контакти