Носіння брекетів і догляд за ними
Вирівнювання зубів брекетами сьогодні це досить швидкий і ефективний спосіб усунення недосконалості посмішки. Різні варіанти ортодонтичних брекет-систем дозволяють швидко вирівняти зуби навіть найвибагливішим клієнтам. Підбір системи здійснює тільки доктор в клініці стоматології, враховуючи, в першу чергу, показання до лікування.
Як вирівняти зуби у дорослих?
Якісно вирівняти зуби сьогодні можна в будь-якому віці. Сучасні брекет-системи дозволяють вирівняти зуби якісно і швидко. Залежно від складності і побажань пацієнта лікар клініки стоматології запропонує Вам декілька варіантів брекет-систем, щоб процес лікування пройшов якомога приємніше і комфортніше.
Чи обов'язково вирівнювати зуби в дитячому віці?
На жаль, не всі батьки дійсно усвідомлюють наскільки важливо для їхньої дитини мати правильний прикус. І тут справа не тільки в красі усмішки. Неправильний прикус значно знижує якість пережовування їжі, що тягне за собою порушення травлення і обміну речовин дитини. Крім цього, скупченість зубів і їх неправильне розташування є причиною множинного карієсу, а також сильно ускладнює щоденну гігієну порожнини рота для дитини. У таких випадках виправлення прикусу є профілактикою карієсу молочних зубів, адже сріблення зубів (обробка на основі нітрату срібла) лише призупинить карієс на стадії плями, але не позбавить дитину від його причини. Діти з неправильним прикусом часто страждають від комплексів і психологічного дискомфорту, що буде впливати на його подальшу реалізацію в суспільстві.
У нашій статті про неправильне прикусу Ви можете детальніше ознайомитися з його причинами і наслідками
Важливо звернутися до фахівця, як тільки Ви помітили у своєї дитини проблему. Виправити зубний ряд в дитинстві можна на багато швидше і простіше, ніж в більш старшому віці.
Види брекет-систем
За місцем розташування:
1.Вестибулярні (зовнішні) - кріпляться на зуби із зовнішнього боку. Це найбільш популярний вид брекет-систем, які мають ряд переваг:
- Зручно здійснювати гігієну
- Практично не порушують дикцію і не ускладнюють прийом їжі
- Мінімально травмують тканини порожнини рота
- Чи можливо застосувати у всіх клінічних випадках неправильного прикусу
2. Лінгвальні (внутрішні) - розташовані на внутрішній поверхні зубів і не видно для оточуючих. Користуються популярністю серед тих клієнтів, для яких естетика в процесі вирівнювання зубів стоїть на першому місці. Однак дана система має ряд недоліків:
- Складно здійснювати щоденну гігієну
- Дикція порушується, а її відновлення відбувається за більш тривалий період часу
- Утруднений прийом їжі (особливо в перші тижні носіння)
- Можливі значні травми мови
- Застосовуються тільки при певних умовах
За типом брекет-систем:
- Лігатурні - особливі кріплення, здатні фіксувати металеву дугу на брекеті. Це більш застарілий вигляд брекет-систем.
- Безлігатурні - системи нового покоління, в яких ортодонтическая дуга фіксується за допомогою спеціальних ковзних фіксаторів. Такий тип конструкції дозволяє скоротити тривалість лікування на 25%.
По виду використовуваного матеріалу:
- Металеві - мають найбільш широкий спектр застосування. Ця система доступна за ціною, є міцною, надійною і має безліч варіацій, що дозволяє використовувати її в переважній більшості випадків виправлення становища щелеп або окремих зубів. Застосовується титан, нержавіюча сталь, сплав нікелю й титану або золото. Основним недоліком даної системи для пацієнтів є металевий колір і відсутність естетики.
- Пластмасові - трохи дорожче металевих (крім золотих) і відрізняються більш естетичним виглядом. До недоліків можна віднести низьку міцність, поступова зміна їх кольору в процесі носіння, так як пластмаса забарвлюється харчовими барвниками.
- Керамічні - відносяться до брекет-систем елітного рівня і відрізняються підвищеною міцністю (в порівнянні з пластмасовими) і високим рівнем естетики. До того ж, вони не змінюють колір в процесі корекції прикусу. Застосовуються для виправлення практично всіх видів неправильного положення щелеп і окремих зубів
- Сапфірові - є найбільш естетичним видом брекет-систем. Виготовляються зі штучного кристала сапфіра. Вони абсолютно прозорі і практично непомітні при носінні, до того ж, досить міцні.
- Комбіновані - такі системи поєднують в собі комбінацію декількох матеріалів: в естетичній зоні використовують кераміку або сапфір, а в області жувальних зубів - метал. Таким чином пацієнт отримує естетичну систему за прийнятною ціною.
Стоматолог допоможе підібрати підходящу брекет-систему, яка допоможе найбільш якісно і в найкоротші терміни виконати корекцію прикусу. Перед її установкою фахівці клініки Vitasan в Одесі рекомендують виконати послугу повної санації порожнини рота: усунути карієс, замінити старі пломби при необхідності, виконати лікування зубів, над корінням яких є кісти або гранульоми в кістки щелепи, зробити терапію ясен. Це дуже важливо, тому що під час пересування зубів можливе загострення їх хронічних захворювань, а лікування в процесі носіння брекетів має певні складності і обмеження.
Догляд за брекетами
У разі відсутності правильного догляду таке лікування буде ускладнено карієсом, а вся поверхня емалі може покритися плямами. Рекомендовано регулярне виконання послуги професійної гігієни порожнини рота в клініці стоматології.
Для здійснення правильного догляду Вам знадобиться:
- Стандартна зубна щітка - чистимо порожнину рота протягом 2 хвилин, 2 рази на день після прийому їжі.
- Зубна нитка - очищаємо міжзубні проміжки 2 рази в день після їжі
- Зубні йоржики - очищаємо поверхню між брекетами як з зовнішньої, так і внутрішньої сторони емалі верхньої і нижньої щелепи після кожного прийому їжі.
- Іригатор - не є предметом першої необхідності, але його використання значно покращує її рівень. Тонкий струмінь води подається під певним тиском, ефективно вимиваючи при цьому залишки їжі.
Детальніше про те, як правильно вибрати зубну щітку читайте в нашій статті
Що можна і не можна робити при носінні брекетів?
Немає певних строгих обмежень. Стоматологи рекомендують пацієнтам виключити з раціону вживання занадто твердої їжі, а також не відкушувати, так як все це може привести до відколу брекета. Якщо Ви є володарями пластмасовою системи, Вам варто обмежити вживання продуктів, здатної їх забарвити (чорний чай, кава, червоні ягоди, вино і сигарети). Рекомендовано обмежити перекушування в тих місцях, де неможливо буде здійснити гігієну після їжі. Ще один важливий факт - не варто піддаватися різким перепадам температур (гаряча кава з морозивом), тому що це може викликати порушення еластичності дуг. А в іншому не смійте собі відмовляти, радійте життю і процес вирівнювання прикусу пройде приємно, швидко і непомітно!
Чи можна знайти гарну посмішку без носіння брекетів?

Сьогодні естетичне протезування стає все більш популярним. За допомогою композитних або керамічних вінірів можна виправити недосконалості зубних рядів і створити сліпучу посмішку. Головною перевагою протезування винирами є те, що в уже через кілька днів Ви станете власником гарної голлівудської посмішки.
Ще однією не менш популярною альтернативою брекетів у дорослих є елайнери (ортодонтичні капи). Це прозорі гнучкі накладки, які одягаються на всю щелепу. За допомогою комп'ютерного аналізу складається план пересування зубів за допомогою кап. Даний метод лікування не шкодить емалі, капи є гіпоалергенними і практично непомітні під час використання. Носити їх необхідно 22-24 годин на добу. Даний метод лікування показує прекрасні результати, проте, як і при лікуванні брекет-системами, це тривалий процес.